Обладнання котельні – це окрема велика тема. Один із елементів котельні, який постійно на слуху – це гідравлічний роздільник. Торкнемося в цій статті принцип роботи гідростелки, для чого вона потрібна і її основне призначення.
Чи потрібна Вам гідрострілка?
У гонитві за додатковою вигодою багато продавців, менеджерів і навіть виробничників готові розповідати все, що завгодно, якщо це допоможе продати товар. Ось і з'являються різні диво шланги, неймовірно надійні казани і таке інше.
Але справжній простір діяльності аферистів – це товари, про які споживач знає мало. Чув щось про його користь, але не знає, в чому вона полягає.
Один із таких приладів, овіяний масою легенд та чуток – це гідрострілка. Пристрій необхідний, але для певної задачі, все інше – маркетинг і профанація.
Пристрій гідрострілки
Це просто невелика труба з перетином у вигляді кола або прямокутника, в якій є чотири патрубки, через які йде тепло до споживача в один бік і обернено в котел в інший.
Призначення гідрострілки – це поділ контуру котла та контуру споживача.
Розташувати гідророзділювач можна як вертикально, так і горизонтальній площині, все залежить від особливостей приміщення. Найчастіше ставлять вертикально, тому що в цьому положенні простіше встановити зверху відвідник повітря, а внизу - кран для видалення непотрібних речовин.
Принцип роботи гідрострілки такий, що вона не може працювати незалежно, потрібен комплекс. Вся система включає такі компоненти:
- Сама гідрострілка
- Головний колектор
- Насосні групи (одна пряма та дві змішувальні)
- Обв'язування
- Контролер управління
Принцип роботи гідрострілки
Виробники та вульгарні маркетологи заявляють про три можливі режими роботи гідрострілки. У той час, як експерти стверджують, що спосіб використовувати цей пристрій є тільки один.
Коли котел дає більше енергії, ніж потрібно всій теплосистемі споживача, то надлишки тепла повертаються за стрілкою в сам котел.
Це захищає наш котел від обратки, яка при знижених теплових значеннях може завдати шкоди всій системі та дає додаткове нагрівання.
Головний принцип роботи гідрострілки – не маніпуляції з перерозподілом тепла між основною подачею та обраткою, а забезпечення можливості роботи насосів усіх контурів системи опалення.
Пояснимо: якщо один потужний насос дає підвищений тиск на один з контурів, то другий насос, слабший за своїми характеристиками, перестає виконувати своє завдання і не забирає нічого, через що виникають перебої, перепади температурні та інші неприємності.
Гідравлічний роздільник створює область нульового опору. Завдяки чому вдається розподілити навантаження по всіх контурах та насосах рівномірно, і таких проблем ніколи не буде. Рівномірність дозволяє також підвищити стійкість і надійність усієї системи в цілому, оскільки жодна з ділянок більше не піддається критичним навантаженням.
Альтернативні режими роботи гідрострілки
Незважаючи на те, що правильним принципом роботи гідрострілки є тільки спосіб, описаний вище, слід враховувати, що існує технічна можливість використовувати альтернативу.
Одна з них – це коли казан працює врівноважено, віддає тепла стільки ж, скільки йде на обернено. Але ця умова подібна до сферичного коня у вакуумі, так як повна тотожність значень Q1 (контур котла) і Q2 (контур споживача) досягається вкрай рідко і на дуже невеликі терміни. Тож всерйоз будувати роботу на цьому режимі не можна.
Другий режим роботи гідрострілки несе в собі загрозу і його слід уникати.
Він будується на тому, що котел віддає тепла менше, ніж потрібно споживачеві, і в цьому випадку частина тепла з обратки по гідророзділю йде назад в контур споживання, що не користується ні системі, ні споживачам.
Мінуси очевидні - звернення в котел йде зі зниженими температурними значеннями, тобто котел фактично остуджується при отриманні зворотного теплоносія, що заборонено за всіма стандартами, ГОСТами і навіть здоровим глуздом, так як підсумкова потужність, що віддається в контур споживання, стає меншою і бажаний результат не досягається.
Додаткові можливості та міфи
Є думка, що конструкція гідрострілки дозволяє також виконувати такі завдання:
- Захист котла від теплового удару
- Збільшення довговічності системи опалення
- Підвищує коефіцієнт корисної дії (ККД) котла
Однак незалежні фахівці стверджують, що це лише казки для збільшення продажів.
При цьому додаткові опції все-таки є, це додатковий захист від бруду, відведення повітря, захист котла від обратки з пониженою температурою.
Але ці функції можна забезпечити набагато дешевшими пристроями.
Коли та за яких умов потрібно ставити гідрострілку?
Кордон необхідності включення в систему опалення, в котельню такого пристрою, як гідрострілка, розглядається індивідуально і залежить від низки умов - потужності насосів, їх взаємодії, загальна потужність системи, наявність додаткових котлів, що використовуються у зв'язці в основному.
Професійні інженери рекомендують включати гідрострілку в систему опалення тоді, коли кількість котлів більше одного і кількість насосів більше трьох. В іншому випадку потреби в ній немає. Пошкодити вона не зашкодить, а й користі від ускладнення всієї конструкції не буде.
Таким чином, цей пристрій підходить тільки для великої розгалуженої системи, наприклад, у багатоквартирних будинках або великих дачах з великою кількістю пристроїв, в іншому випадку. Особливо коли насос всього лише або два, це є просто порожньою тратою грошей і нераціональним використанням коштів.