Вже давно в квартирах з'явився ще один вид електроприладів - накопичувальний бойлер для гарячого водопостачання. Він став дуже популярним, оскільки дає можливість не залежати від забаганок комунальних служб. Одним із ключових елементів обв'язування бойлера є запобіжний клапан. Якщо для старих моделей бойлерів його потрібно було придбати окремо, то зараз він входить до обов'язкової комплектації. Періодично з нього тече вода і в багатьох користувачів закономірно виникає думка про поломку.

Слід розуміти, що скидання надлишків води є однією з його функцій. Тому, перш ніж приступати до рішучих дій щодо демонтажу та заміни пристрою, необхідно проаналізувати, які об'єми води, і з якою періодичністю випливають.

Пристрій

Запобіжний клапан складається з наступних елементів:

  • Корпус. Матеріалом виготовлення є сталь або латунь. Захисне покриття виконується з нікелю, хрому та цинку. З двох сторін корпусу є монтажне різьблення (з одного внутрішнє, а з іншого зовнішнє). Бічний патрубок має штуцер для скидання води;
  • Великий циліндр. Знаходиться в основному корпусі, спрацьовує під час подачі води із системи водопостачання під час заповнення бака водонагрівача;
  • Мінімальний циліндр. Знаходиться у бічному патрубку, укомплектований пружиною розрахункової потужності та спрацьовує від певного значення тиску в баку.

При виборі якісного пристрою необхідно звернути увагу на зовнішній корпус на ньому не повинні бути видно явно виражені шви, залишки лиття, інші дефекти та сліди додаткової обробки. На корпусі запобіжного клапана для бойлера є маркування, а також стрілка, що вказує напрямок подачі води. Усі написи, що маркують, повинні бути виконані чітко методом лиття, яке виконується одночасно з виробництвом виробу. Кран на бічному патрубку повинен ходити туго, з невеликим клацанням при фіксації у положенні відкрито. Вироби брендових виробників мають паспорт із зазначенням основних параметрів, насамперед робочого тиску та/або сертифікат якості.

Призначення

Усі без винятку виробники накопичувальних водонагрівачів прописують в інструкції з використання категоричну заборону на експлуатацію пристрою без запобіжного клапана. А в інструкції зі встановлення детально описано спосіб монтажу. Це з здатністю води значно розширюватися при нагріванні. Так як баки бойлерів мають певний запас міцності, то систематична дія внутрішнього тиску може їх просто розірвати. Це може спричинити дуже небезпечні травми, а також значні фінансові витрати. Якщо 50-100 л гарячої води затоплять кілька нижніх квартир.

У стандартний комплект сучасних моделей водонагрівачів входить запобіжний клапан. Він розрахований на спрацьовування при тиску, що є граничним для конкретного бака бойлера. При покупці нового пристрою необхідно брати до уваги цей показник і в жодному разі не завищувати.

Головні завдання

Захисний клапан необхідний для кількох завдань:

  • Скидання надлишків води з ємності бака. При включенні бойлера на максимальний режим нагрівання всередині утворюється зайвий тиск, який повинен нейтралізувати запобіжний клапан. Тому часом із нього тече вода.
  • Компенсації гідроударів. Хоча це й не часто явище в системі водопостачання, але від нього може серйозно постраждати бак бойлера;
  • Протікання фіксуються переважно вночі. У цей час до мінімуму знижується інтенсивність споживання води, а тиск у системі залишається на колишньому рівні. Саме тому вплив на бак водонагрівача суттєво збільшується;
  • Єдиним недоліком нічного скидання надлишків води є шумовий супровід. Його можна легко усунути, надівши на кран пластикову трубку і вивівши її в каналізаційний отвір.

Причини виникнення протікання та методи її усунення

Якщо із запобіжного клапана водонагрівача вода тече, не перестаючи, незалежно від інтенсивності її використання в локальній системі гарячого водопостачання квартири або добової інтенсивності використання у всьому будинку, то ймовірність виходу з ладу виробу дуже висока. Причини поломок можуть бути такі:

Неякісні вироби

Багато власників водонагрівачів, заощаджуючи на комплектуючих, купують дешеві китайські запобіжні клапани. Ці пристрої мають досить слабкі пружини, а складання виконано неякісно з порушенням герметичності циліндрів. Такі клапани швидко виходять з ладу і спрацьовують навіть за низького тиску в баку бойлера і починають текти. Настійно рекомендується замінити виріб більш якісним!

Забруднення

Якщо вода в системі водопостачання має низьку якість, а бак бойлера довго не проходив техобслуговування і не очищався від накипу, іржі та інших твердих частинок, то з великою ймовірністю можна сказати, що всередину потрапила тверда частка і не дає пружині розтиснутись. Як експрес ремонт рекомендується відкрити клапан на повну і нехай вода тече кілька хвилин. Засор може винести потоком води та пружина стане на своє місце;

Надлишковий тиск у системі водопостачання

Така ситуація спостерігається на останніх поверхах багатоквартирних багатоповерхових будинків, якщо система водопостачання має верхню подачу. Визначити це досить просто. Спостерігатиметься  безперервне слабке протікання. Більш точно перевірити тиск у системі можна, приєднавши до труби подачі манометр на гнучкому шлангу. Стандартне тиск становить 1,5-3 атм. Якщо ці показники перевищені, то на вході до локальної системи водопостачання квартири рекомендується встановити редукційний клапан. Цей пристрій призначений для регулювання тиску. Його застосування не тільки усуває течі запобіжного клапана бойлера, але й захистить деякі побутові прилади (пральна машина, посудомийка) та змішувальні крани сантехнічного обладнання.

Дефекти від механічних пошкоджень

Причини фізичного впливу, як на запобіжний клапан, так і на бойлер можуть бути різні: падіння, пошкодження під час чищення, монтажу або транспортування. При цьому пошкодженою може бути пружина або прокладка пристрою, а також патрубок водонагрівача, що подає. Якщо пошкоджений клапан можна замінити на новий, з ремонтом бойлера рекомендується звернутися до фахівців;

Протікання бака

Підтікання може утворитися на місці під'єднання труби до бойлера або тече сам бак. У цьому випадку вода стікає захисним пристроєм і може здатися, що тече запобіжний клапан. Причини таких протікань можуть бути різними: наскрізна корозія матеріалу бака, розгерметизація швів, і т.п. І тут йдеться про заміну самого бойлера;

Розгерметизація у місці під'єднання пристрою до патрубка водонагрівача.

Одна з найпоширеніших поломок. Причиною є будова та втрата еластичності прокладки ущільнювача або ФУМ стрічки. Ремонт полягає в демонтажі та повторній установці.

Зношування.

Внаслідок тривалої експлуатації пружина втрачає пружність і відкриває зливний отвір навіть при робочому тиску системи водопостачання. Потрібна заміна пристрою.

Послідовність робіт із заміни

Як видно зі списку дефектів, багато поломок потребують заміни запобіжного клапана. Ця процедура виконується так:

  • Перекривається вода на подачі до бойлера;
  • Водонагрівач відключається від електропостачання. Знімається пластикова кришка та від'єднується клеми подачі електроживлення;
  • Перекривається кульовий кран біля бака та з'єднується шланг подачі холодної води;
  • Якщо бойлер встановлений на деякій відстані від умивальника або ванни, то до кульового крана підключається гнучкий шланг і виводиться в каналізаційну систему, після чого кран відкривається та зливається вода;
  • З патрубка видаляються залишки фум стрічки та герметика, а сам він перевіряється на наявність ушкоджень;
  • Бак бойлера бажано розкрити, і внутрішню поверхню очистити від накипу та бруду;
  • Очистити або за необхідності замінити ТЕН.

Підбиваючи підсумки

Усунення протікання методом заміни запобіжного клапана є досить простим рішенням. Процедуру може виконати навіть дуже досвідчений майстер. Слід пам'ятати, що для продовження терміну служби водонагрівача необхідно виконувати систематичне очищення бака принаймні один раз на рік.